"STOP neovlaštenom uvođenju LGBTQ sadržaja u osnovne škole bez znanja i pismene saglasnosti roditelja"
Napomena:
𝐎𝐯𝐨 𝐧𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐝𝐬𝐭𝐚𝐯𝐥𝐣𝐚 𝐠𝐨𝐯𝐨𝐫 𝐦𝐫ž𝐧𝐣𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐦𝐚 𝐧𝐚𝐯𝐞𝐝𝐞𝐧𝐢𝐦 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐚𝐦𝐚, 𝐯𝐞ć 𝐳𝐚𝐤𝐨𝐧𝐢𝐭𝐨 𝐢𝐳𝐫𝐚ž𝐚𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐳𝐚𝐛𝐫𝐢𝐧𝐮𝐭𝐨𝐬𝐭𝐢 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚 𝐢 𝐠𝐫𝐚đ𝐚𝐧𝐚. 𝐍𝐚š 𝐬𝐭𝐚𝐯 𝐣𝐞 𝐣𝐚𝐬𝐚𝐧: 𝐩𝐫𝐨𝐭𝐢𝐯𝐢𝐦𝐨 𝐬𝐞 𝐮𝐯𝐨đ𝐞𝐧𝐣𝐮 𝐨𝐬𝐣𝐞𝐭𝐥𝐣𝐢𝐯𝐢𝐡 𝐬𝐚𝐝𝐫ž𝐚𝐣𝐚, 𝐤𝐚𝐨 š𝐭𝐨 𝐬𝐮 𝐋𝐆𝐁𝐓𝐐 𝐭𝐞𝐦𝐞, 𝐦𝐚𝐥𝐨𝐥𝐣𝐞𝐭𝐧𝐨𝐣 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐢 𝐮𝐳𝐫𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐝𝐨 𝟏𝟒 𝐠𝐨𝐝𝐢𝐧𝐚 – 𝐤𝐚𝐤𝐨 𝐤𝐫𝐨𝐳 𝐭𝐫𝐞𝐧𝐮𝐭𝐧𝐞 𝐯𝐚𝐧𝐧𝐚𝐬𝐭𝐚𝐯𝐧𝐞 𝐚𝐤𝐭𝐢𝐯𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢, 𝐭𝐚𝐤𝐨 𝐢 𝐤𝐫𝐨𝐳 𝐦𝐨𝐠𝐮ć𝐞 𝐛𝐮𝐝𝐮ć𝐞 𝐮𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐢𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐮 𝐧𝐚𝐬𝐭𝐚𝐯𝐧𝐢 𝐩𝐥𝐚𝐧 𝐢 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦.
Datum i mjesto događaja • Datum: 24. mart 2025. godine • Lokacija: JU Prva osnovna škola Srebrenik ⸻Učesnici • Učenici: Učenici: Maloljetnici, uključujući učenike 8. i 9. razreda, kao i mlađe učenike, nasumično iz razreda odabrani da prisustvuju radionici sa LGBTQ tematikom bez prethodne pismene saglasnosti roditelja, ⸻
Opis događaja Dana 24. marta 2025. godine, u JU Prva osnovna škola Srebrenik održana je radionica koja je obuhvatala LGBTQ teme. Prema informacijama koje su dostavili roditelji i učenici koji žele ostati anonimni zbog straha od mogućih posljedica, učenici su nasumično odabrani da prisustvuju ovoj radionici. Neki od učenika su bili mlađi od 11 godina. Roditelji nisu bili prethodno obaviješteni o održavanju ove radionice, niti su dali pismenu saglasnost za učešće njihove djece.
Također ćemo se osvrnuti na postupanje razrednice jednog od odjeljenja, koja je, uprkos protivljenju učenika, izvršila selekciju učenika za prisustvovanje predavanju na način koji izaziva određene sumnje i pitanja. Naime, učenici su naveli da su im se, prije održavanja predavanja, nepoznate osobe obratile riječima: „Ja sam ga*“, što je izazvalo nelagodu i dodatno protivljenje sa njihove strane.
Uprkos tome, razrednica je insistirala na nasumičnom odabiru učenika, navodeći: „Ja znam ko će ići na predavanje“, te nakon izraženog neslaganja učenika, dodatno izjavila: „Ja imam svoje razloge zašto sam odabrala te učenike da idu“.
Postavljamo legitimno pitanje na osnovu kojih pedagoških, profesionalnih ili zakonskih kriterijuma je razrednica izvršila pomenuti izbor učenika, te da li su pri tom uvaženi principi dobrovoljnosti, zaštite prava djeteta i transparentnosti u odlukama koje se tiču učenika.
Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj školi, članak 36, stavak (3), škola je dužna pribaviti pismenu saglasnost roditelja za svaku aktivnost koja uključuje osjetljive teme. ⸻
Dokaz o događaju:
Kako je došlo do ovoga?
Dana 26.03.2025. godine, na službenoj stranici JU Prva osnovna škola Srebrenik objavljene su fotografije u vezi sa događajem koji se odvijao u prostorijama škole bez jasnih informacija o čemu i o kojem projektu se radi. Međutim, dana 21.04.2025. godine, navedene fotografije su uklonjene sa službene stranice, neposredno nakon javnog obraćanja gospodina Huseina Brkića.
Naime, gospodin H.B je u jutarnjim časovima 21.04.2025. godine putem svog profila podijelio snimak ekrana sa službene stranice JU Prva osnovna škola Srebrenik, uz oštru osudu događaja i jasno navođenje mogućih povreda prava djece i prava roditelja na blagovremeno informisanje i odlučivanje o učešću njihove djece u osjetljivim tematskim sadržajima.
Prema dostupnim informacijama, dječak uzrasta 12 godina je mjesec dana skrivao informacije o događaju od svojih roditelja, usljed zbunjenosti i psihološke nelagode koju je, kako se navodi, doživio tokom predmetnog događaja. Tek nakon proteka određenog vremena, dječak se povjerio svom rođaku, Huseinu Brkiću, koji je potom odlučio da informacije iznese u javnost radi zaštite i povrede prava djece i informisanja roditelja.
Navedene okolnosti dodatno podcrtavaju potrebu za istragom o načinu sprovođenja aktivnosti unutar škole, kriterijima izbora učenika, stepenu saglasnosti roditelja, kao i eventualnim propustima u komunikaciji i zaštiti prava maloljetnih lica.
PRAVNI OSVRT NA POSTUPANJE PEDAGOGICE ŠKOLE – KRATKI PRIKAZ
Pedagogica JU Prva osnovna škola Srebrenik, umjesto da institucionalno i transparentno reaguje na pritužbe roditelja i predstavnika neformalne grupe zabrinutih roditelja Husein Brkic-a zloupotrijebila je svoj službeni položaj na način da je, koristeći autoritet funkcije, u zvaničnoj školskoj komunikaciji:
-
Pozivala prosvjetne radnike i roditelje da podnose prijave protiv Husein Brkića, predstavnika neformalne grupe roditelja, zbog navodnog "govora mržnje", iako u njegovim objavama nije sadržan govor mržnje niti targetiranje zaposlenika škole, čime je izvršena neutemeljena javna diskreditacija.
-
Pokušala je instrumentalizirati kolektiv škole, stvarajući atmosferu pritiska i prisile prema zaposlenicima i roditeljima koji nisu postupili po njenim uputama, što ukazuje na zloupotrebu položaja u cilju ostvarivanja ličnih ili institucionalnih interesa.
-
Službena školska komunikacija je korištena za indirektno targetiranje pojedinca, bez provjere istinitosti i osnove navoda, čime je narušen njegov ugled, čast i profesionalni integritet, što može predstavljati djelo klevete u smislu Zakona o zaštiti od klevete Federacije Bosne i Hercegovine.
-
Time je došlo i do povrede prava na slobodno izražavanje mišljenja i roditeljsku brigu, koja su zagarantovana Okvirnim zakonom o obrazovanju BiH (član 28), Ustavom BiH i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima (član 10).
Dokaz: Grupa JU Prva osnovna škola SrebrenikZaključak:
Ovakvo ponašanje pedagoga škole može pravno biti okvalificirano kao:-
Zloupotreba službenog položaja (čl. 383. KZ Federacije BiH),
-
Povreda ugleda i časti putem klevete (Zakon o zaštiti od klevete Federacije BiH, čl. 6),
-
Diskriminatorno i neprofesionalno ponašanje na radnom mjestu (Zakon o radu Federacije BiH, čl. 93),
-
Povreda prava roditelja na informisanost i odlučivanje (Okvirni zakon o obrazovanju u BiH, čl. 28).
Sve navedeno pruža osnov za:
-
podnošenje disciplinske prijave Ministarstvu obrazovanja,
-
prijave Ombudsmanu za ljudska prava BiH,
-
i eventualnu građansku tužbu za naknadu štete uslijed narušavanja ugleda.
-
Zakonski okvir Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj školi, članak 36, stavak (3): „Za svaku aktivnost iz stavka (2) ovog članka škola je dužna izraditi detaljan program aktivnosti s ciljevima, načinom realizacije, vremenikom, troškovnikom, načinom financiranja i načinom vrednovanja te zatražiti pisanu suglasnost roditelja/skrbnika učenika.“ Ovaj članak jasno propisuje obavezu škole da pribavi pismenu saglasnost roditelja za sve aktivnosti koje uključuju osjetljive teme, uključujući LGBTQ sadržaje. ⸻
Reakcija roditelja Nakon saznanja o održanoj radionici, roditelji su izrazili zabrinutost zbog nepoštivanja njihovih prava i prava njihove djece. Zatražili su od škole objašnjenje i odgovornost za organizaciju radionice bez njihove saglasnosti,
Uprkos ozbiljnosti situacije i javnom ukazivanju na moguće povrede prava djece i roditelja, uprava JU Prva osnovna škola Srebrenik se, umjesto da pruži objašnjenje, preduzme korektivne mjere ili komunicira s roditeljima i javnošću, odlučila oglušiti o javni apel i zabrinutost građana. Umjesto transparentne reakcije, škola je 21.04.2025. godine uklonila fotografije sa svoje službene stranice, očigledno smatrajući da će time problem biti „riješen“ i javnost umirena.
Ovakvo postupanje dodatno produbljuje sumnju u motive i okolnosti organizacije spornog događaja, te ostavlja otvorenim pitanja: ko je donio odluku o objavi sadržaja, ko je odobrio održavanje aktivnosti u školi bez saglasnosti roditelja, te zašto je škola odlučila reagovati brisanjem sadržaja umjesto otvorenom i odgovornom komunikacijom.
Ovim činom škola ne samo da nije riješila problem, već je dodatno narušila povjerenje roditelja, javnosti i potencijalno prekršila obaveze prema zakonskim normama koje se tiču prava na informisanje, zaštite maloljetnika i transparentnosti obrazovnih institucija.
⸻
Preporuke Roditelji koji se protive održavanju radionica s LGBTQ tematikom bez njihove saglasnosti imaju pravo: • Zahtijevati od škole objašnjenje i odgovornost za organizaciju takvih aktivnosti. • Pokrenuti postupak za zaštitu svojih prava i prava svoje djece. • Obratiti se nadležnim obrazovnim institucijama i institucijama za ljudska prava za podršku i savjet. •Zabranjuje se organizacija i realizacija bilo kakvih sadržaja, predavanja, radionica ili aktivnosti koje uključuju teme vezane za LGBTQ+ zajednicu u osnovnim školama bez prethodnog i izričitog pisanog pristanka roditelja/staratelja, kako je to propisano zakonima i podzakonskim aktima koji regulišu oblast obrazovanja, zaštitu prava djece i prava roditelja. •
Pravo aninimnosti:
Neformalna grupa zabrinutih roditelja Kontaktirajte autora peticije