"STOP neovlaštenom uvođenju LGBTQ sadržaja u osnovne škole bez znanja i pismene saglasnosti roditelja"

Napomena:
𝐎𝐯𝐨 𝐧𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐝𝐬𝐭𝐚𝐯𝐥𝐣𝐚 𝐠𝐨𝐯𝐨𝐫 𝐦𝐫ž𝐧𝐣𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐦𝐚 𝐧𝐚𝐯𝐞𝐝𝐞𝐧𝐢𝐦 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐚𝐦𝐚, 𝐯𝐞ć 𝐳𝐚𝐤𝐨𝐧𝐢𝐭𝐨 𝐢𝐳𝐫𝐚ž𝐚𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐳𝐚𝐛𝐫𝐢𝐧𝐮𝐭𝐨𝐬𝐭𝐢 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚 𝐢 𝐠𝐫𝐚đ𝐚𝐧𝐚. 𝐍𝐚š 𝐬𝐭𝐚𝐯 𝐣𝐞 𝐣𝐚𝐬𝐚𝐧: 𝐩𝐫𝐨𝐭𝐢𝐯𝐢𝐦𝐨 𝐬𝐞 𝐮𝐯𝐨đ𝐞𝐧𝐣𝐮 𝐨𝐬𝐣𝐞𝐭𝐥𝐣𝐢𝐯𝐢𝐡 𝐬𝐚𝐝𝐫ž𝐚𝐣𝐚, 𝐤𝐚𝐨 š𝐭𝐨 𝐬𝐮 𝐋𝐆𝐁𝐓𝐐 𝐭𝐞𝐦𝐞, 𝐦𝐚𝐥𝐨𝐥𝐣𝐞𝐭𝐧𝐨𝐣 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐢 𝐮𝐳𝐫𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐝𝐨 𝟏𝟒 𝐠𝐨𝐝𝐢𝐧𝐚 – 𝐤𝐚𝐤𝐨 𝐤𝐫𝐨𝐳 𝐭𝐫𝐞𝐧𝐮𝐭𝐧𝐞 𝐯𝐚𝐧𝐧𝐚𝐬𝐭𝐚𝐯𝐧𝐞 𝐚𝐤𝐭𝐢𝐯𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢, 𝐭𝐚𝐤𝐨 𝐢 𝐤𝐫𝐨𝐳 𝐦𝐨𝐠𝐮ć𝐞 𝐛𝐮𝐝𝐮ć𝐞 𝐮𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐢𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐮 𝐧𝐚𝐬𝐭𝐚𝐯𝐧𝐢 𝐩𝐥𝐚𝐧 𝐢 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦.

Datum i mjesto događaja • Datum: 24. mart 2025. godine • Lokacija: JU Prva osnovna škola Srebrenik ⸻Učesnici • Učenici: Učenici: Maloljetnici, uključujući učenike 8. i 9. razreda, kao i mlađe  učenike, nasumično iz razreda odabrani da prisustvuju radionici sa LGBTQ tematikom bez prethodne pismene saglasnosti roditelja, ⸻

 

Opis događaja Dana 24. marta 2025. godine, u JU Prva osnovna škola Srebrenik održana je radionica koja je obuhvatala LGBTQ teme. Prema informacijama koje su dostavili roditelji i učenici koji žele ostati anonimni zbog straha od mogućih posljedica, učenici su nasumično odabrani da prisustvuju ovoj radionici. Neki od učenika su bili mlađi od 11 godina. Roditelji nisu bili prethodno obaviješteni o održavanju ove radionice, niti su dali pismenu saglasnost za učešće njihove djece.

Također ćemo se osvrnuti na postupanje razrednice jednog od odjeljenja, koja je, uprkos protivljenju učenika, izvršila selekciju učenika za prisustvovanje predavanju na način koji izaziva određene sumnje i pitanja. Naime, učenici su naveli da su im se, prije održavanja predavanja, nepoznate osobe obratile riječima: „Ja sam ga*“, što je izazvalo nelagodu i dodatno protivljenje sa njihove strane.

Uprkos tome, razrednica je insistirala na nasumičnom odabiru učenika, navodeći: „Ja znam ko će ići na predavanje“, te nakon izraženog neslaganja učenika, dodatno izjavila: „Ja imam svoje razloge zašto sam odabrala te učenike da idu“

Postavljamo legitimno pitanje na osnovu kojih pedagoških, profesionalnih ili zakonskih kriterijuma je razrednica izvršila pomenuti izbor učenika, te da li su pri tom uvaženi principi dobrovoljnosti, zaštite prava djeteta i transparentnosti u odlukama koje se tiču učenika.

Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj školi, članak 36, stavak (3), škola je dužna pribaviti pismenu saglasnost roditelja za svaku aktivnost koja uključuje osjetljive teme. ⸻

Dokaz o događaju:
dokaz12.jpg

dokaz22.jpg

Kako je došlo do ovoga?

Dana 26.03.2025. godine, na službenoj stranici JU Prva osnovna škola Srebrenik objavljene su fotografije u vezi sa događajem koji se odvijao u prostorijama škole bez jasnih informacija o čemu i o kojem projektu se radi. Međutim, dana 21.04.2025. godine, navedene fotografije su uklonjene sa službene stranice, neposredno nakon javnog obraćanja gospodina Huseina Brkića.

Naime, gospodin H.B je u jutarnjim časovima 21.04.2025. godine putem svog profila podijelio snimak ekrana sa službene stranice JU Prva osnovna škola Srebrenik, uz oštru osudu događaja i jasno navođenje mogućih povreda prava djece i prava roditelja na blagovremeno informisanje i odlučivanje o učešću njihove djece u osjetljivim tematskim sadržajima.

Prema dostupnim informacijama, dječak uzrasta 12 godina je mjesec dana skrivao informacije o događaju od svojih roditelja, usljed zbunjenosti i psihološke nelagode koju je, kako se navodi, doživio tokom predmetnog događaja. Tek nakon proteka određenog vremena, dječak se povjerio svom rođaku, Huseinu Brkiću, koji je potom odlučio da informacije iznese u javnost radi zaštite i povrede prava djece i informisanja roditelja.

Navedene okolnosti dodatno podcrtavaju potrebu za istragom o načinu sprovođenja aktivnosti unutar škole, kriterijima izbora učenika, stepenu saglasnosti roditelja, kao i eventualnim propustima u komunikaciji i zaštiti prava maloljetnih lica.



 

PRAVNI OSVRT NA POSTUPANJE PEDAGOGICE ŠKOLE – KRATKI PRIKAZ

Pedagogica JU Prva osnovna škola Srebrenik, umjesto da institucionalno i transparentno reaguje na pritužbe roditelja i predstavnika neformalne grupe zabrinutih roditelja Husein Brkic-a zloupotrijebila je svoj službeni položaj na način da je, koristeći autoritet funkcije, u zvaničnoj školskoj komunikaciji:

  1. Pozivala prosvjetne radnike i roditelje da podnose prijave protiv Husein Brkića, predstavnika neformalne grupe roditelja, zbog navodnog "govora mržnje", iako u njegovim objavama nije sadržan govor mržnje niti targetiranje zaposlenika škole, čime je izvršena neutemeljena javna diskreditacija.

  2. Pokušala je instrumentalizirati kolektiv škole, stvarajući atmosferu pritiska i prisile prema zaposlenicima i roditeljima koji nisu postupili po njenim uputama, što ukazuje na zloupotrebu položaja u cilju ostvarivanja ličnih ili institucionalnih interesa.

  3. Službena školska komunikacija je korištena za indirektno targetiranje pojedinca, bez provjere istinitosti i osnove navoda, čime je narušen njegov ugled, čast i profesionalni integritet, što može predstavljati djelo klevete u smislu Zakona o zaštiti od klevete Federacije Bosne i Hercegovine.

  4. Time je došlo i do povrede prava na slobodno izražavanje mišljenja i roditeljsku brigu, koja su zagarantovana Okvirnim zakonom o obrazovanju BiH (član 28), Ustavom BiH i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima (član 10).  

    Dokaz: Grupa JU Prva osnovna škola Srebrenik 

    adina3.jpgadina22.jpg

    Zaključak:
    Ovakvo ponašanje pedagoga škole može pravno biti okvalificirano kao:

    • Zloupotreba službenog položaja (čl. 383. KZ Federacije BiH),

    • Povreda ugleda i časti putem klevete (Zakon o zaštiti od klevete Federacije BiH, čl. 6),

    • Diskriminatorno i neprofesionalno ponašanje na radnom mjestu (Zakon o radu Federacije BiH, čl. 93),

    • Povreda prava roditelja na informisanost i odlučivanje (Okvirni zakon o obrazovanju u BiH, čl. 28).

    Sve navedeno pruža osnov za:

    • podnošenje disciplinske prijave Ministarstvu obrazovanja,

    • prijave Ombudsmanu za ljudska prava BiH,

    • i eventualnu građansku tužbu za naknadu štete uslijed narušavanja ugleda.

 

Zakonski okvir Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj školi, članak 36, stavak (3): „Za svaku aktivnost iz stavka (2) ovog članka škola je dužna izraditi detaljan program aktivnosti s ciljevima, načinom realizacije, vremenikom, troškovnikom, načinom financiranja i načinom vrednovanja te zatražiti pisanu suglasnost roditelja/skrbnika učenika.“ Ovaj članak jasno propisuje obavezu škole da pribavi pismenu saglasnost roditelja za sve aktivnosti koje uključuju osjetljive teme, uključujući LGBTQ sadržaje. ⸻

Reakcija roditelja Nakon saznanja o održanoj radionici, roditelji su izrazili zabrinutost zbog nepoštivanja njihovih prava i prava njihove djece. Zatražili su od škole objašnjenje i odgovornost za organizaciju radionice bez njihove saglasnosti, 

Uprkos ozbiljnosti situacije i javnom ukazivanju na moguće povrede prava djece i roditelja, uprava JU Prva osnovna škola Srebrenik se, umjesto da pruži objašnjenje, preduzme korektivne mjere ili komunicira s roditeljima i javnošću, odlučila oglušiti o javni apel i zabrinutost građana. Umjesto transparentne reakcije, škola je 21.04.2025. godine uklonila fotografije sa svoje službene stranice, očigledno smatrajući da će time problem biti „riješen“ i javnost umirena.

Ovakvo postupanje dodatno produbljuje sumnju u motive i okolnosti organizacije spornog događaja, te ostavlja otvorenim pitanja: ko je donio odluku o objavi sadržaja, ko je odobrio održavanje aktivnosti u školi bez saglasnosti roditelja, te zašto je škola odlučila reagovati brisanjem sadržaja umjesto otvorenom i odgovornom komunikacijom.

Ovim činom škola ne samo da nije riješila problem, već je dodatno narušila povjerenje roditelja, javnosti i potencijalno prekršila obaveze prema zakonskim normama koje se tiču prava na informisanje, zaštite maloljetnika i transparentnosti obrazovnih institucija.

Naglašavamo ozbiljnu zabrinutost zbog aktuelne situacije, te ukazujem na izuzetnu važnost pravovremenog reagovanja. Naime, ukoliko se ne usprotivimo ovakvom načinu uvođenja osjetljivih sadržaja dok su još u statusu vannastavnih aktivnosti – postoji realna opasnost da isti budu trajno integrisani u obavezni, redovni obrazovni plan i program, što je bio slučaj na zapadu, gdje već u osnovnim školama imaju LGBTQ teme integrisane u redovni nastavni program.
𝐔 𝐍𝐣𝐞𝐦𝐚č𝐤𝐨𝐣 𝐬𝐮 𝐨𝐝𝐫𝐞đ𝐞𝐧𝐢 𝐯𝐫𝐭𝐢ć𝐢 𝐩𝐫𝐢𝐯𝐮𝐤𝐥𝐢 𝐩𝐚ž𝐧𝐣𝐮 𝐣𝐚𝐯𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢 𝐳𝐛𝐨𝐠 𝐭𝐳𝐯. „𝐬𝐨𝐛𝐚 𝐳𝐚 𝐭𝐣𝐞𝐥𝐞𝐬𝐧𝐨 𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚ž𝐢𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞", 𝐠𝐝𝐣𝐞 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐚, 𝐮𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐮𝐣𝐮ć𝐢 𝐢 𝐩𝐫𝐞𝐝š𝐤𝐨𝐥𝐬𝐤𝐮 𝐝𝐨𝐛, 𝐮č𝐞𝐬𝐭𝐯𝐮𝐣𝐮 𝐮 𝐢𝐠𝐫𝐚𝐦𝐚 𝐤𝐨𝐣𝐞 𝐮𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐮𝐣𝐮 𝐦𝐞đ𝐮𝐬𝐨𝐛𝐧𝐨 𝐝𝐨𝐝𝐢𝐫𝐢𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐢 𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚ž𝐢𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐭𝐢𝐣𝐞𝐥𝐚.
Ukoliko se to desi, roditelji će trajno izgubiti mogućnost da odlučuju o ovakvim pitanjima, jer će sve ovlasti preći u ruke zakonodavaca i političkih struktura, bez obaveze konsultovanja roditelja. Tada će svaki pokušaj otpora postati znatno otežan ili u potpunosti obesmišljen.
Zbog toga je od ključne važnosti da reagujemo sada, dok još postoji prostor za zakonito i legitimno djelovanje u interesu djece, porodice i obrazovnog sistema. Jer sutra – može biti prekasno.

 ⸻

Preporuke Roditelji koji se protive održavanju radionica s LGBTQ tematikom bez njihove saglasnosti imaju pravo: • Zahtijevati od škole objašnjenje i odgovornost za organizaciju takvih aktivnosti. • Pokrenuti postupak za zaštitu svojih prava i prava svoje djece. • Obratiti se nadležnim obrazovnim institucijama i institucijama za ljudska prava za podršku i savjet. •Zabranjuje se organizacija i realizacija bilo kakvih sadržaja, predavanja, radionica ili aktivnosti koje uključuju teme vezane za LGBTQ+ zajednicu u osnovnim školama bez prethodnog i izričitog pisanog pristanka roditelja/staratelja, kako je to propisano zakonima i podzakonskim aktima koji regulišu oblast obrazovanja, zaštitu prava djece i prava roditelja. • 


 

U vremenu kada su vrijednosti porodičnog odgoja, zakonitost i stručna odgovornost pod pritiskom – vaša podrška ne samo da jača roditelje, već vraća povjerenje u obrazovni sistem.
𝐙𝐚𝐤𝐨𝐧𝐢 𝐤𝐨𝐣𝐢 𝐬𝐮 𝐩𝐫𝐞𝐤𝐫š𝐞𝐧𝐢:
1. 𝐏𝐨𝐯𝐫𝐞𝐝𝐚 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐚 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚
𝐎𝐤𝐯𝐢𝐫𝐧𝐢 𝐳𝐚𝐤𝐨𝐧 𝐨 𝐨𝐬𝐧𝐨𝐯𝐧𝐨𝐦 𝐢 𝐬𝐫𝐞𝐝𝐧𝐣𝐞𝐦 𝐨𝐛𝐫𝐚𝐳𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐮 𝐮 𝐁𝐢𝐇
(“Službeni glasnik BiH”, broj 59/03, 59/07, 86/13)
Č𝐥𝐚𝐧 𝟐𝟖. – 𝐏𝐫𝐚𝐯𝐚 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚
• Roditelji imaju pravo da budu 𝐛𝐥𝐚𝐠𝐨𝐯𝐫𝐞𝐦𝐞𝐧𝐨 𝐢 𝐩𝐨𝐭𝐩𝐮𝐧𝐨 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐢𝐬𝐚𝐧𝐢 o obrazovno-odgojnim aktivnostima koje uključuju njihovu djecu.
• Imaju pravo da 𝐮č𝐞𝐬𝐭𝐯𝐮𝐣𝐮 𝐮 𝐨𝐝𝐥𝐮č𝐢𝐯𝐚𝐧𝐣𝐮 o pitanjima koja se odnose na obrazovni rad škole, naročito ako se radi o osjetljivim društvenim, vjerskim ili moralnim temama.
𝐏𝐨𝐯𝐫𝐞𝐝𝐚:
Organizovanje vanprogramskih aktivnosti (npr. LGBTQ sadržaja) bez najave i saglasnosti predstavlja 𝐤𝐫š𝐞𝐧𝐣𝐞 𝐳𝐚𝐤𝐨𝐧𝐬𝐤𝐨𝐠 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐚 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚 𝐝𝐚 𝐨𝐝𝐥𝐮č𝐮𝐣𝐮 𝐨 𝐮č𝐞šć𝐮 𝐬𝐯𝐨𝐣𝐞 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐞 𝐮 𝐭𝐚𝐤𝐯𝐢𝐦 𝐬𝐚𝐝𝐫ž𝐚𝐣𝐢𝐦𝐚.
𝐁𝐞𝐳 𝐨𝐛𝐳𝐢𝐫𝐚 𝐧𝐚 𝐞𝐯𝐞𝐧𝐭𝐮𝐚𝐥𝐧𝐞 𝐬𝐚𝐠𝐥𝐚𝐬𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢 𝐧𝐚𝐝𝐥𝐞ž𝐧𝐨𝐠 𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐚𝐫𝐬𝐭𝐯𝐚, 𝐮 𝐨𝐯𝐨𝐦 𝐬𝐥𝐮č𝐚𝐣𝐮 𝐛𝐢𝐥𝐚 𝐣𝐞 𝐨𝐛𝐚𝐯𝐞𝐳𝐧𝐚 𝐢 𝐩𝐫𝐞𝐭𝐡𝐨𝐝𝐧𝐚 𝐩𝐢𝐬𝐦𝐞𝐧𝐚 𝐬𝐚𝐠𝐥𝐚𝐬𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚, jer se radi o 𝐦𝐥𝐚đ𝐢𝐦 𝐦𝐚𝐥𝐨𝐥𝐣𝐞𝐭𝐧𝐢𝐜𝐢𝐦𝐚 – – 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐢 𝐮𝐳𝐫𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐝𝐨 𝟏𝟒 𝐠𝐨𝐝𝐢𝐧𝐚, za koje roditelji imaju 𝐳𝐚𝐤𝐨𝐧𝐬𝐤𝐨 𝐢 𝐮𝐬𝐭𝐚𝐯𝐧𝐨 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐨 𝐝𝐚 𝐛𝐮𝐝𝐮 𝐩𝐫𝐞𝐭𝐡𝐨𝐝𝐧𝐨 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐢𝐬𝐚𝐧𝐢 𝐢 𝐝𝐚 𝐨𝐝𝐥𝐮č𝐮𝐣𝐮 𝐨 𝐬𝐯𝐢𝐦 𝐚𝐤𝐭𝐢𝐯𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢𝐦𝐚 𝐤𝐨𝐣𝐞 𝐧𝐢𝐬𝐮 𝐝𝐢𝐨 𝐨𝐛𝐚𝐯𝐞𝐳𝐧𝐨𝐠 𝐧𝐚𝐬𝐭𝐚𝐯𝐧𝐨𝐠 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐚.
𝐓𝐚𝐤𝐯𝐚 𝐬𝐚𝐠𝐥𝐚𝐬𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚 𝐮 𝐨𝐯𝐨𝐦 𝐬𝐥𝐮č𝐚𝐣𝐮 𝐧𝐢𝐣𝐞 𝐳𝐚𝐭𝐫𝐚ž𝐞𝐧𝐚, 𝐧𝐢𝐣𝐞 𝐝𝐨𝐤𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐨𝐯𝐚𝐧𝐚, 𝐧𝐢𝐭𝐢 𝐩𝐨𝐬𝐭𝐨𝐣𝐢 𝐛𝐢𝐥𝐨 𝐤𝐚𝐤𝐚𝐯 𝐩𝐢𝐬𝐦𝐞𝐧𝐢 𝐭𝐫𝐚𝐠 𝐤𝐨𝐣𝐢 𝐛𝐢 𝐩𝐨𝐭𝐯𝐫𝐝𝐢𝐨 𝐝𝐚 𝐬𝐮 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐢 𝐛𝐢𝐥𝐢 𝐮 𝐩𝐨𝐭𝐩𝐮𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐢𝐬𝐚𝐧𝐢 𝐢 𝐝𝐚 𝐬𝐮 𝐝𝐚𝐥𝐢 𝐬𝐯𝐨𝐣 𝐩𝐫𝐢𝐬𝐭𝐚𝐧𝐚𝐤.
2. 𝐙𝐥𝐨𝐮𝐩𝐨𝐭𝐫𝐞𝐛𝐚 𝐬𝐥𝐮ž𝐛𝐞𝐧𝐨𝐠 𝐩𝐨𝐥𝐨ž𝐚𝐣𝐚
𝐙𝐚𝐤𝐨𝐧 𝐨 𝐫𝐚𝐝𝐮 𝐅𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐢𝐣𝐞 𝐁𝐢𝐇
(“Službene novine Federacije BiH”, broj 26/16, 89/18)
Č𝐥𝐚𝐧 𝟗𝟑. – 𝐙𝐚𝐛𝐫𝐚𝐧𝐚 𝐳𝐥𝐨𝐮𝐩𝐨𝐭𝐫𝐞𝐛𝐞 𝐩𝐨𝐥𝐨ž𝐚𝐣𝐚
Radnik koji, koristeći svoj službeni ili profesionalni položaj, 𝐝𝐢𝐬𝐤𝐫𝐢𝐦𝐢𝐧𝐢š𝐞, 𝐩𝐫𝐢𝐣𝐞𝐭𝐢, 𝐮𝐳𝐧𝐞𝐦𝐢𝐫𝐚𝐯𝐚 𝐢𝐥𝐢 𝐧𝐚𝐫𝐮š𝐚𝐯𝐚 𝐮𝐠𝐥𝐞𝐝 𝐝𝐫𝐮𝐠𝐞 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐞, može odgovarati disciplinski i krivično.
𝐊𝐫𝐢𝐯𝐢č𝐧𝐢 𝐳𝐚𝐤𝐨𝐧 𝐅𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐢𝐣𝐞 𝐁𝐢𝐇
(“Službene novine Federacije BiH”, broj 36/03, 37/03, 21/04, 69/04…)
Č𝐥𝐚𝐧 𝟑𝟖𝟑. – 𝐙𝐥𝐨𝐮𝐩𝐨𝐭𝐫𝐞𝐛𝐚 𝐩𝐨𝐥𝐨ž𝐚𝐣𝐚 𝐢𝐥𝐢 𝐨𝐯𝐥𝐚š𝐭𝐞𝐧𝐣𝐚
• Službeno lice koje iskoristi svoj položaj da 𝐧𝐞𝐤𝐨𝐦𝐞 𝐧𝐚𝐧𝐞𝐬𝐞 š𝐭𝐞𝐭𝐮 𝐢𝐥𝐢 𝐩𝐫𝐢𝐛𝐚𝐯𝐢 𝐤𝐨𝐫𝐢𝐬𝐭, ili da nekoga javno diskredituje, 𝐯𝐫š𝐢 𝐤𝐫𝐢𝐯𝐢č𝐧𝐨 𝐝𝐣𝐞𝐥𝐨.
3. 𝐏𝐨𝐯𝐫𝐞𝐝𝐚 𝐮𝐠𝐥𝐞𝐝𝐚 𝐢 𝐝𝐨𝐬𝐭𝐨𝐣𝐚𝐧𝐬𝐭𝐯𝐚 (𝐊𝐥𝐞𝐯𝐞𝐭𝐚)
𝐙𝐚𝐤𝐨𝐧 𝐨 𝐳𝐚š𝐭𝐢𝐭𝐢 𝐨𝐝 𝐤𝐥𝐞𝐯𝐞𝐭𝐞 𝐅𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐢𝐣𝐞 𝐁𝐢𝐇
(“Službene novine Federacije BiH”, broj 31/01, 75/09)
Č𝐥𝐚𝐧 𝟔. – 𝐊𝐥𝐞𝐯𝐞𝐭𝐚 𝐢 š𝐭𝐞𝐭𝐚 𝐩𝐨 𝐮𝐠𝐥𝐞𝐝
• Osoba koja iznese ili prenese 𝐧𝐞𝐢𝐬𝐭𝐢𝐧𝐢𝐭𝐮 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐜𝐢𝐣𝐮 kojom se narušava ugled, čast, profesionalna reputacija ili dostojanstvo drugog lica, odgovorna je za naknadu štete.
𝐊𝐫𝐢𝐭𝐞𝐫𝐢𝐣𝐢 𝐨𝐝𝐠𝐨𝐯𝐨𝐫𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢 𝐮𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐮𝐣𝐮::
• da je izjava bila izrečena bez provjere istinitosti,
• da je bila javno dostupna (npr. u š𝐤𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐠𝐫𝐮𝐩𝐚𝐦𝐚),
• da je bila 𝐮𝐬𝐦𝐣𝐞𝐫𝐞𝐧𝐚 𝐧𝐚 𝐝𝐢𝐬𝐤𝐫𝐞𝐝𝐢𝐭𝐚𝐜𝐢𝐣𝐮 osobe (što je ovdje jasno kroz kontekstualno targetiranje).
4. 𝐏𝐫𝐚𝐯𝐨 𝐧𝐚 𝐬𝐥𝐨𝐛𝐨𝐝𝐧𝐨 𝐢𝐳𝐫𝐚ž𝐚𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐢 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐬𝐤𝐮 𝐛𝐫𝐢𝐠𝐮
𝐔𝐬𝐭𝐚𝐯 𝐁𝐨𝐬𝐧𝐞 𝐢 𝐇𝐞𝐫𝐜𝐞𝐠𝐨𝐯𝐢𝐧𝐞 – 𝐀𝐧𝐞𝐤𝐬 𝐈: 𝐄𝐯𝐫𝐨𝐩𝐬𝐤𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐯𝐞𝐧𝐜𝐢𝐣𝐚 𝐨 𝐥𝐣𝐮𝐝𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐢𝐦𝐚
Č𝗹𝗮𝗻 𝟭𝟬. – 𝗦𝗹𝗼𝗯𝗼𝗱𝗮 𝗶𝘇𝗿𝗮ž𝗮𝘃𝗮𝗻𝗷𝗮
Svakome je zagarantovano pravo da iznosi mišljenje i postavlja pitanja u javnom interesu.
𝗞𝗼𝗻𝘃𝗲𝗻𝗰𝗶𝗷𝗮 𝗼 𝗽𝗿𝗮𝘃𝗶𝗺𝗮 𝗱𝗷𝗲𝘁𝗲𝘁𝗮 (𝗨𝗡)
Č𝗹𝗮𝗻 𝟱. 𝗶 𝟭𝟰.. – Roditelji imaju pravo da 𝘂𝘀𝗺𝗷𝗲𝗿𝗮𝘃𝗮𝗷𝘂 𝗶 𝘂𝗽𝗿𝗮𝘃𝗹𝗷𝗮𝗷𝘂 𝗼𝗱𝗴𝗼𝗷𝗲𝗺 𝘀𝘃𝗼𝗷𝗲 𝗱𝗷𝗲𝗰𝗲 u skladu s njihovim uvjerenjima, moralnim i vjerskim načelima.
𝐏𝐑𝐀𝐕𝐎 𝐍𝐀 𝐀𝐍𝐎𝐍𝐈𝐌𝐍𝐎𝐒𝐓 𝐒𝐕𝐉𝐄𝐃𝐎𝐊𝐀, 𝐙𝐀𝐏𝐎𝐒𝐋𝐄𝐍𝐈𝐇 𝐔 𝐉𝐀𝐕𝐍𝐈𝐌 𝐈𝐍𝐒𝐓𝐈𝐓𝐔𝐂𝐈𝐉𝐀𝐌𝐀 𝐈 𝐑𝐎𝐃𝐈𝐓𝐄𝐋𝐉𝐀
(𝐏𝐫𝐚𝐯𝐧𝐚 𝐨𝐬𝐧𝐨𝐯𝐚 𝐳𝐚 𝐳𝐚š𝐭𝐢𝐭𝐮 𝐢𝐝𝐞𝐧𝐭𝐢𝐭𝐞𝐭𝐚 𝐮 𝐩𝐨𝐬𝐭𝐮𝐩𝐜𝐢𝐦𝐚 𝐢 𝐢𝐬𝐭𝐮𝐩𝐢𝐦𝐚 𝐮 𝐣𝐚𝐯𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢)
𝐒𝐯𝐢 𝐩𝐨𝐣𝐞𝐝𝐢𝐧𝐜𝐢 — 𝐮𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐮𝐣𝐮ć𝐢 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐞, 𝐳𝐚𝐩𝐨𝐬𝐥𝐞𝐧𝐢𝐤𝐞 𝐮 𝐢𝐧𝐬𝐭𝐢𝐭𝐮𝐜𝐢𝐣𝐚𝐦𝐚, 𝐤𝐚𝐨 𝐢 𝐝𝐫𝐮𝐠𝐞 𝐠𝐫𝐚đ𝐚𝐧𝐞 — 𝐤𝐨𝐣𝐢 𝐮𝐤𝐚𝐳𝐮𝐣𝐮 𝐧𝐚 𝐦𝐨𝐠𝐮ć𝐞 𝐧𝐞𝐳𝐚𝐤𝐨𝐧𝐢𝐭𝐨𝐬𝐭𝐢 𝐮 𝐨𝐛𝐫𝐚𝐳𝐨𝐯𝐧𝐨𝐦 𝐬𝐢𝐬𝐭𝐞𝐦𝐮, 𝐢𝐦𝐚𝐣𝐮 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐨 𝐝𝐚 𝐧𝐣𝐢𝐡𝐨𝐯𝐚 𝐚𝐧𝐨𝐧𝐢𝐦𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐛𝐮𝐝𝐞 𝐳𝐚š𝐭𝐢ć𝐞𝐧𝐚, 𝐧𝐚𝐫𝐨č𝐢𝐭𝐨 𝐤𝐚𝐝𝐚 𝐬𝐞 𝐫𝐚𝐝𝐢 𝐨 𝐨𝐬𝐣𝐞𝐭𝐥𝐣𝐢𝐯𝐢𝐦 𝐭𝐞𝐦𝐚𝐦𝐚 𝐢 𝐦𝐚𝐥𝐨𝐥𝐣𝐞𝐭𝐧𝐨𝐣 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐢.
1. 𝐙𝐚𝐤𝐨𝐧 𝐨 𝐳𝐚š𝐭𝐢𝐭𝐢 𝐬𝐯𝐣𝐞𝐝𝐨𝐤𝐚 𝐩𝐨𝐝 𝐩𝐫𝐢𝐣𝐞𝐭𝐧𝐣𝐨𝐦 𝐢 𝐮𝐠𝐫𝐨ž𝐞𝐧𝐢𝐡 𝐬𝐯𝐣𝐞𝐝𝐨𝐤𝐚 𝐁𝐢𝐇
(“Službeni glasnik BiH”, broj 3/03, 21/03)
Č𝐥𝐚𝐧 𝟑. – 𝐌𝐣𝐞𝐫𝐞 𝐳𝐚š𝐭𝐢𝐭𝐞
• Svjedoci imaju pravo na mjere zaštite, uključujući i anonimnost, ukoliko bi objavljivanje identiteta moglo dovesti do prijetnji, pritiska ili profesionalne odmazde.
Iako se zakon prvenstveno odnosi na krivične postupke, princip zaštite identiteta se u praksi 𝐩𝐫𝐢𝐦𝐣𝐞𝐧𝐣𝐮𝐣𝐞 𝐢 𝐮 𝐮𝐩𝐫𝐚𝐯𝐧𝐢𝐦 𝐢 𝐝𝐢𝐬𝐜𝐢𝐩𝐥𝐢𝐧𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐩𝐫𝐞𝐝𝐦𝐞𝐭𝐢𝐦𝐚 — 𝐩𝐨𝐠𝐨𝐭𝐨𝐯𝐨 𝐤𝐚𝐝𝐚 𝐬𝐮 𝐮𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐞𝐧𝐚 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐚 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐞.
2. 𝐙𝐚𝐤𝐨𝐧 𝐨 𝐳𝐚š𝐭𝐢𝐭𝐢 𝐥𝐢č𝐧𝐢𝐡 𝐩𝐨𝐝𝐚𝐭𝐚𝐤𝐚 𝐁𝐢𝐇
(“𝐒𝐥𝐮ž𝐛𝐞𝐧𝐢 𝐠𝐥𝐚𝐬𝐧𝐢𝐤 𝐁𝐢𝐇”, 𝐛𝐫𝐨𝐣 𝟒𝟗/𝟎𝟔, 𝟕𝟔/𝟏𝟏, 𝟖𝟗/𝟏𝟏)
Č𝐥𝐚𝐧 𝟒. – 𝐍𝐚č𝐞𝐥𝐚 𝐨𝐛𝐫𝐚𝐝𝐞 𝐩𝐨𝐝𝐚𝐭𝐚𝐤𝐚
• Lični podaci (uključujući ime i prezime) ne smiju biti otkriveni trećim licima
• Roditelji koji iznose svoje stavove u vezi sa školom imaju pravo da ostanu anonimni ukoliko bi objava identiteta ugrozila njihovu privatnost ili profesionalni status.
3. 𝐊𝐨𝐧𝐯𝐞𝐧𝐜𝐢𝐣𝐚 𝐨 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐢𝐦𝐚 𝐝𝐣𝐞𝐭𝐞𝐭𝐚 (𝐔𝐍)
Č𝐥𝐚𝐧 𝟏𝟔. – 𝐏𝐫𝐚𝐯𝐨 𝐧𝐚 𝐩𝐫𝐢𝐯𝐚𝐭𝐧𝐨𝐬𝐭
• Nijedno dijete (niti njegovi roditelji ili skrbnici) ne smiju biti izloženi proizvoljnom ili nezakonitom miješanju u privatni život.

Pravo aninimnosti: 
• Ovo uključuje zaštitu identiteta roditelja koji štite interese svoje djece kroz institucije.
Zamolio bih sve roditelje koji 𝐧𝐞 ž𝐞𝐥𝐞 𝐝𝐚 𝐧𝐣𝐢𝐡𝐨𝐯𝐚 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐚 𝐮č𝐞𝐬𝐭𝐯𝐮𝐣𝐮 𝐮 𝐯𝐚𝐧𝐧𝐚𝐬𝐭𝐚𝐯𝐧𝐢𝐦 𝐚𝐤𝐭𝐢𝐯𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢𝐦𝐚 𝐤𝐨𝐣𝐞 𝐮𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐮𝐣𝐮 𝐋𝐆𝐁𝐓𝐐 𝐭𝐞𝐦𝐚𝐭𝐢𝐤𝐮, da popune peticiju. 
 
Razumijemo da se mnogi roditelji nalaze u 𝐧𝐞𝐳𝐚𝐡𝐯𝐚𝐥𝐧𝐨𝐣 𝐢𝐥𝐢 𝐫𝐚𝐧𝐣𝐢𝐯𝐨𝐣 𝐩𝐨𝐳𝐢𝐜𝐢𝐣𝐢, te garantujemo da će sve informacije biti tretirane 𝐢𝐬𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐢𝐯𝐨 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐨 𝐢 𝐬𝐚 𝐩𝐮𝐧𝐨𝐦 𝐝𝐢𝐬𝐤𝐫𝐞𝐜𝐢𝐣𝐨𝐦.
𝐕𝐚š 𝐢𝐝𝐞𝐧𝐭𝐢𝐭𝐞𝐭 ć𝐞 𝐨𝐬𝐭𝐚𝐭𝐢 𝐮 𝐩𝐨𝐭𝐩𝐮𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢 𝐚𝐧𝐨𝐧𝐢𝐦𝐚𝐧 𝐢 𝐳𝐚š𝐭𝐢ć𝐞𝐧, 𝐮 𝐬𝐤𝐥𝐚𝐝𝐮 𝐬𝐚:
• Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH,
• Konvencijom o pravima djeteta UN,
• i principima zaštite roditelja i djece od moguće zloupotrebe položaja ili profesionalnih posljedica.
 
 
Također, 𝐳𝐚𝐛𝐫𝐢𝐧𝐮𝐭𝐢 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐢 𝐬 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐨𝐦 𝐢𝐬𝐭𝐢č𝐮 𝐝𝐚 𝐧𝐞 ž𝐞𝐥𝐞 𝐝𝐚 𝐬𝐞 𝐧𝐣𝐢𝐡𝐨𝐯𝐨𝐣 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐢 𝐧𝐚𝐦𝐞ć𝐞 𝐛𝐢𝐥𝐨 𝐤𝐚𝐤𝐚𝐯 𝐨𝐛𝐥𝐢𝐤 𝐬𝐚𝐝𝐫ž𝐚𝐣𝐚 𝐯𝐞𝐳𝐚𝐧 𝐳𝐚 𝐨𝐯𝐮 𝐭𝐞𝐦𝐚𝐭𝐢𝐤𝐮 𝐮 𝐝𝐨𝐛𝐢 𝐮 𝐤𝐨𝐣𝐨𝐣 𝐩𝐬𝐢𝐡𝐨𝐥𝐨š𝐤𝐢 𝐢 𝐞𝐦𝐨𝐜𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐧𝐨 𝐧𝐢𝐬𝐮 𝐬𝐩𝐫𝐞𝐦𝐧𝐢 𝐳𝐚 𝐫𝐚𝐳𝐮𝐦𝐢𝐣𝐞𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐭𝐚𝐤𝐯𝐢𝐡 𝐤𝐨𝐧𝐜𝐞𝐩𝐚𝐭𝐚.. Ovakve teme zahtijevaju poseban pristup, stručnu evaluaciju, te prije svega – 𝐩𝐢𝐬𝐦𝐞𝐧𝐮 𝐬𝐚𝐠𝐥𝐚𝐬𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚, u skladu sa zakonima koji regulišu obrazovanje i zaštitu maloljetnih lica u Bosni i Hercegovini.
𝐓𝐚𝐤𝐨đ𝐞𝐫, ž𝐞𝐥𝐢𝐦𝐨 𝐣𝐚𝐬𝐧𝐨 𝐧𝐚𝐠𝐥𝐚𝐬𝐢𝐭𝐢 𝐝𝐚 𝐧𝐞𝐦𝐚𝐦𝐨 𝐧𝐢š𝐭𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐭𝐢𝐯 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚 𝐤𝐨𝐣𝐢 𝐢𝐦𝐚𝐣𝐮 𝐝𝐫𝐮𝐠𝐚č𝐢𝐣𝐢 𝐬𝐭𝐚𝐯 𝐢 𝐤𝐨𝐣𝐢 𝐩𝐨𝐝𝐫ž𝐚𝐯𝐚𝐣𝐮 𝐨𝐯𝐚𝐤𝐯𝐞 𝐚𝐤𝐭𝐢𝐯𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢. 𝐌𝐞đ𝐮𝐭𝐢𝐦, 𝐤𝐚𝐨 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐢 𝐤𝐨𝐣𝐢 𝐬𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐭𝐢𝐯𝐞 𝐮𝐯𝐨đ𝐞𝐧𝐣𝐮 𝐨𝐬𝐣𝐞𝐭𝐥𝐣𝐢𝐯𝐢𝐡 𝐭𝐞𝐦𝐚 𝐮 𝐫𝐚𝐧𝐨𝐣 𝐝𝐨𝐛𝐢, 𝐢𝐦𝐚𝐦𝐨 𝐳𝐚𝐤𝐨𝐧𝐬𝐤𝐨 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐨 𝐝𝐚 𝐳𝐚š𝐭𝐢𝐭𝐢𝐦𝐨 𝐬𝐯𝐨𝐣𝐮 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐮 i odlučujemo o njihovom učešću u takvim sadržajima.
Posebno zabrinjava činjenica da postoje 𝐣𝐚𝐬𝐧𝐢 𝐝𝐨𝐤𝐚𝐳𝐢 𝐝𝐚 𝐬𝐮 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐚 𝐳𝐚 𝐨𝐯𝐮 𝐚𝐤𝐭𝐢𝐯𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐛𝐢𝐫𝐚𝐧𝐚 𝐧𝐚𝐬𝐮𝐦𝐢č𝐧𝐨, 𝐛𝐞𝐳 𝐩𝐫𝐞𝐭𝐡𝐨𝐝𝐧𝐞 𝐧𝐚𝐣𝐚𝐯𝐞, 𝐤𝐨𝐧𝐬𝐮𝐥𝐭𝐚𝐜𝐢𝐣𝐞 𝐢𝐥𝐢 𝐨𝐛𝐚𝐯𝐣𝐞š𝐭𝐞𝐧𝐣𝐚 𝐮𝐩𝐮ć𝐞𝐧𝐨𝐠 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐢𝐦𝐚, što predstavlja ozbiljno 𝐤𝐫š𝐞𝐧𝐣𝐞 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐚 𝐧𝐚 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐢𝐬𝐚𝐧𝐢 𝐩𝐫𝐢𝐬𝐭𝐚𝐧𝐚𝐤 𝐢 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐬𝐤𝐮 𝐛𝐫𝐢𝐠𝐮, kao i 𝐩𝐨𝐯𝐫𝐞𝐝𝐮 𝐩𝐞𝐝𝐚𝐠𝐨š𝐤𝐞 𝐢 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐧𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐜𝐞𝐝𝐮𝐫𝐞 u radu sa maloljetnicima.
𝐁𝐞𝐳 𝐨𝐛𝐳𝐢𝐫𝐚 𝐧𝐚 𝐬𝐚𝐠𝐥𝐚𝐬𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐧𝐚𝐝𝐥𝐞ž𝐧𝐨𝐠 𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐚𝐫𝐬𝐭𝐯𝐚, 𝐨𝐯𝐚𝐣 𝐝𝐨𝐠𝐚đ𝐚𝐣 𝐬𝐞 𝐧𝐢𝐣𝐞 𝐬𝐦𝐢𝐨 𝐨𝐝𝐫ž𝐚𝐭𝐢 𝐛𝐞𝐳 𝐩𝐫𝐞𝐭𝐡𝐨𝐝𝐧𝐨𝐠 𝐢 𝐩𝐢𝐬𝐦𝐞𝐧𝐨𝐠 𝐨𝐝𝐨𝐛𝐫𝐞𝐧𝐣𝐚 𝐫𝐨𝐝𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚, jer se radi 𝐯𝐞𝐨𝐦𝐚 𝐨𝐬𝐣𝐞𝐭𝐥𝐣𝐢𝐯𝐨𝐣 𝐭𝐞𝐦𝐢 𝐤𝐨𝐣𝐚 𝐮𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐮𝐣𝐞 𝐦𝐚𝐥𝐨𝐥𝐣𝐞𝐭𝐧𝐮 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐮 𝐮𝐳𝐫𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐝𝐨 𝟏𝟒 𝐠𝐨𝐝𝐢𝐧𝐚, za koje su roditelji zakonski odgovorni i imaju pravo odlučivanja o svim sadržajima koji odstupaju od obaveznog nastavnog plana i programa.

Neformalna grupa zabrinutih roditelja    Kontaktirajte autora peticije

Potpišite ovu peticiju

Potpisivanjem prihvatam da Neformalna grupa zabrinutih roditelja može vidjeti sve podatke koje pružim na ovom obrascu.

Nećemo prikazivati vašu e-mail adresu javno online.

Nećemo prikazivati vašu e-mail adresu javno online.


Moramo provjeriti da li ste ljudsko biće.

Dajem saglasnost za obradu informacija koje pružam u ovom obrascu za sljedeće svrhe:




Plaćena reklama

Ovu reklamu će vidjeti 1000 ljudi.

Saznajte više...