STOP UPOTREBI OTPADNIH GUMA KAO GORIVA

Na osnovu člana 99. Statuta Općine Kakanj (''Službene novine Općine Kakanj'' broj 4/08) podnosimo ovu peticiju u cilju: 

Ramatranja pravilnika o upravljanju otpadnim gumama (''Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine'' broj 94 - 24.11.2021.). Članak 8. navedenog pravilnika navodi tretman otpadnih guma koji obuhvata sljedeće postupke: 

- Korištenje kao gorivo ili drugo sredstvo za
proizvodnju energije (Postupak R1, prema propisima
EU o statistici otpada)
- Recikliranje/obnavljanje organskih materija (Postupak
R3, prema propisima EU o statistici otpada)

S obzirom na opravdanu zabrinutost građana Kaknja, negativnih komentara i primjedbi  Mjesnih zajednica (Doboj, Povezice, Plandište) upućenih Federalnom ministarstvu okoliša i turizma 2021. kad se vršila obnova okolinske dozvole za tvornicu ,,Heidelberg Materials Kakanj,, i činjenica navedenih u nastavku teksta o uticaju na zdravlja stanovnika i na okoliš tražimo izjašnjenje Općinskog vijeća o hitnoj izmjeni pravilnika o upravljanju otpadnim gumama tj . zabranu spaljivanja i korištenja guma kao gorivo. Porast broja oboljelih na onkologiji raste iz dana u dan. Tražimo hitnu reakciju i djelovanje svih nivoa vlasti. 

Napomena: Potpisi iz ove peticije će također biti korišteni i kao dokaz pri prilaganju komentara Federalnom ministarstvu okoliša i turizma. 

Obrazloženje: 

Uticaj na zdravlje stanovništva:

1. Zagađenje zraka: Sagorijevanje guma stvara emisije koje sadrže toksične supstance, poput ugljen-dioksida, ugljen-monoksida, azotnih oksida, dioksina, furana, teških metala i mirisnih zagađivača. Izloženost ovim zagađivačima može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, kao što su respiratorne bolesti (kao što su astma, bronhitis i plućne infekcije), kardiovaskularne bolesti, te povećan rizik od raka.

2. Dugoročne posljedice: Dugotrajna izloženost dioksinima i furanskim spojevima može izazvati poremećaje u imunološkom sistemu, neurološke probleme, reproduktivne smetnje, kao i povećan rizik od razvoja određenih vrsta raka.

3. Zdravstvene smetnje u zajednicama: Stanovništvo u okolini cementara može imati povećan broj respiratornih oboljenja, alergijskih reakcija i drugih zdravstvenih problema zbog direktnog izlaganja zagađenju iz dimnjaka cementara.

Uticaj na okoliš:

1. Zagađenje tla i voda: Toksini koji se ispuštaju tokom sagorijevanja guma mogu dospjeti u tlo i vodene resurse, kontaminirajući biljke, životinje i vodu. Zagađenje voda može imati dugoročne negativne efekte na ekosisteme, ugrožavajući biljnu i životinjsku raznovrsnost.

2. Uticaj na klimu: Sagorijevanje guma također doprinosi globalnom zagrijavanju, jer se prilikom spaljivanja guma oslobađa ugljen-dioksid i drugi gasovi sa efektom staklene bašte, koji pogoršavaju klimatske promjene.

3. Kiselost zemljišta: Zagađenje iz sagorijevanja može povećati kiselost zemljišta, što negativno utječe na poljoprivredu, smanjujući plodnost tla i prinos usjeva 

 

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO): WHO je navela da izloženost dioksinima i furanskim spojevima može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući povećan rizik od raka i druge poremećaje. Američka agencija za zaštitu okoliša (EPA): EPA je u svojim izvještajima ukazala na opasnosti sagorijevanja guma, uključujući emisije kancerogenih tvari i njihov uticaj na zdravlje. 


Edina Dogdibegović    Kontaktirajte autora peticije

Potpišite ovu peticiju

Potpisivanjem prihvatam da Edina Dogdibegović može vidjeti sve podatke koje pružim na ovom obrascu.

Nećemo prikazivati vašu e-mail adresu javno online.

Nećemo prikazivati vašu e-mail adresu javno online.


Dajem saglasnost za obradu informacija koje pružam u ovom obrascu za sljedeće svrhe:




Plaćena reklama

Ovu reklamu će vidjeti 3000 ljudi.

Saznajte više...