Zahtjev za poništenje zabrane rada predškolskih ustanova Zeničko-dobojskog kantona
Dana 19. 3. 2021. godine Krizni štab Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona donio je nove mjere u vezi sa sprečavanjem širenja pandemije koronavirusa, kojima se u stavu II izdaje naredba kojom se zabranjuje rad predškolskih ustanova na području ZDK.
Iako su u ZDK već na snazi mjere kao što je policijski sat od 23 do 5h, online nastava u svim osnovnim i srednjim školama, postavlja se pitanje, zašto se zabranjuje rad isključivo predškolskim ustanovama, posebno imajući u vidu da roditelji i dalje moraju svakodnevno odlaziti na posao i nemaju drugi način za zbrinjavanje djece osim u vrtiću!
Ustavni sud BiH je ranije donio odluku kojom se odluke kriznih štabova o zabrani kretanja, ili obavezi nošenja maski, oglašavaju kao neustavne. Kako to navodi Ustavni sud,donesene mjere su direktno miješanje u osnovna ljudska prava i slobode garantirane Ustavom.
Ovaj stav Ustavnog suda BiH može se primijeniti i na mjeru zabrane rada predškolskih ustanova u okolnostima kada nije proglašeno vanredno stanje ili stanje nesreće. Naime, Krizni štab ovog ministarstva direktno dovodi u pitanje prava na privatni život, a posebno prava djece po Evropskoj konvenciji o zaštiti prava djeteta. Ova konvencija garantira djetetu da pri rođenju dobija prava i slobode koje se odnose na stjecanje tjelesne i psihičke zrelosti. U Konvenciji se govori o obavezama odraslih u odnosu prema djetetu, kao i o obavezama brojnih društvenih faktora u pogledu zaštite djeteta.
Pri donošenju bilo kakve odluke koja se tiče djeteta,najvažniji prioritet mora biti upravo njegova dobrobit. Gore navedenim odlukama djeci će biti uskraćeno pravo da aktivno sudjeluju u predškolskom odgoju i obrazovanju, te da borave u okruženju koje će poticati razvoj njihove cjelokupne ličnosti,uključujući tjelesni, socio-emocionalni, intelektualni, i svaki drugi aspekt razvoja. Novom mjerom o zabrani rada predškolskih ustanova upravo to pravo, Ustavom i Konvencijom zagarantirano, bit će oduzeto.
Donošenjem ove odluke narušava se i pravo roditelja na rad, s obzirom da, bez usluga predškolskih ustanova, mnogi od njih nisu u prilici organizirati zbrinjavanje djece tokom svoga radnog vremena. Osim toga, ovakvom odlukom u rizik od zaraze dovode se starije osobe koje će pojedinim roditeljima biti jedina alternativa za brigu o djeci, dok većina roditelja nema čak ni tu mogućnost.
Pored toga, Krizni štab nije predvidio rješenje u pogleduzaposlenih u privatnim predškolskim ustanovama, kao ni naknadu troškova tekućeg poslovanja i ispunjavanja obaveza prema državi, čime je poslodavcima i uposlenicima u predškolskim ustanovama uskraćeno pravo na rad.
Krizni štab pri donošenju ove odluke također je zanemario činjenicu da se u predškolskim ustanovama provode rigorozne mjere na zaštiti zdravstvenog stanja djece i zaposlenika, što je osiguralo očuvanje zadovoljavajuće epidemiološke situacije u predškolskim ustanovama na području Zeničko-dobojskog kantona u toku trajanja pandemije. Preporuke Instituta za zdravlje i sigurnost hrane, odnosno biosigurnosni protokoli koji su uspješno provođeni urodili su plodom i pomogli u kontroli zdravlja djece i uposlenika. I pored toga, Krizni štab je odlučio hiljade roditelja i stotine zaposlenika ostaviti na cjedilu, donošenjem odluke koja se odnosi isključivo na rad predškolskih ustanova.
Sve gore navedeno osnovano upućuje na grubo kršenje osnovnih ljudskih prava, prvenstveno djeteta, a onda i ostalih građana Kantona (roditelja korisnika usluga vrtića, starijih članova društvene zajednice, uposlenika i poslodavaca), zbog čega osnovano tražimo da se donesena odluka odmah stavi van snage, kako bi djeca od 22. 3. 2021. godine mogla redovno pohađati predškolsku ustanovu, a roditelji djece, kao i uposlenici predškolskih ustanova, bez poteškoća odlaziti na posao.
Ukoliko smatrate da je ova odluka nepotrebna , neutemeljena i želite izmjenu molimo Vas da potpišete peticiju.
UDRUŽENJE PRIVATNIH PREDŠKOLSKIH USTANOVA ZENIČKO- DOBOJSKOG KANTONA
UPPU ZDK Kontaktirajte autora peticije