Pravo na hidžab: Borimo se za svoje pravo

Quoted post

Denisa Malić
Autor ove peticije

#509 Re: Re: Re:

2016-01-30 15:58

#508: - Re: Re:  

 Nije ishitrena, i tu se slažem s Vama. Ali mi se čini da sama odluka VSTV-a nije dovoljno medijska propraćena pa su mnogi zbunjeni da ne kažem iznenađeni. Činjenica jeste da nam o najvažnijim pitanjima u životu nastoje odlučivati oni kojima ta pitanja uopšte nisu važna, i to se sve nekako odvija iza zatvorenih vrata 

Replies


Gost

#510 Re: Re: Re: Re:

2016-01-30 16:05:38

#509: Denisa Malić - Re: Re: Re:  

 Ja čak smatram da ovo šta se dešava, da su dugo to planirali. Ne može nešta biti iz vedra neba pa u rebra. Nismo ni mi budale.  Gore mi je to što su za ovu odluku glasali moje kolege.  Mogli su me makar upozoriti šta se sprema. 

Također se slažem sa Vama da nije dovoljno medijski popraćeno. Kako bi i bilo kada je sada top tema Radončić. Tebi kada pripada medij, onda možeš pisati šta hoćeš. 

 

Baš sam nešta razmišljala da lično odem u Avaz. Da naručim kamere, da pokažem prosjek ocjena, da pokažem gdje sam polagala pravosudni, da priložim sve dokumente... Istina je da nisam bila pokrivena, ali sada jesam. 

Spočitavaju mi sve to. Zbog čega? Zato što nosim maramu. Ali dobro, oni su ti koji su visokih moralnih kvaliteta. Da mi je znati kako se i to ocjenjuje.

Da li neko takav treba odlučivati da ja pored svojih kvalifikacija ne mogu obavljati posao sudije, tužioca, samo iz razloga što nosim maramu.

 

 Da li moju stručnost, profesionalnost, savjesnost, želju da svojim ponašanjem i radom podignem ugled advokature, pa sutra i bilo koje pozicije koju bih obnašala u okviru pravosudnih institucija, moja marama stavlja u drugi plan?

Najviše mi smeta što smo mi kao muslimani takvi da se držimo po strani, jer neko ne želi problema sa SIPOM ili šta ja znam... 

 

Vrhunac mi je, da se jedna potpredsjednica drži zakona koji koliko MI znamo NIJE USVOJEN. Kao potpredsjednica mislim da se golemo obrukala. Njezini argumenti su ( malo sam guglala, jer ne želim da ispadne da sam nešta pisala šta žena nije rekla):

 

 

I u VSTV se pozivaju na zakone, prije svega Zakon o sudovima usvojen 2003. godine na osnovu kojeg je usvojen sporni zaključak. U njemu je navedeno da nema mjesta vjerskim, nacionalnim i političkim obilježjima u sudnici i na zgradi Suda. Na zahtjev IZ da se jasno odredi sta je vjersko obilježje, u Vijeću odgovaraju Konvencijom o ljudskim pravima ali i poveljom UN-a.

Regulativa je takva da imamo Zakon o sudovima koji kaže da je zabranjeno nošenje vjerskih nacionalnih i političkih obilježja sucima i radnicima i sudu kao i postavljanje takvih znakova u Sudu i na zgradu Suda. Ako se dopusti muslimanima da idu na džumu, odmah će i ostali tražiti svoja prava-katolici, pravoslavci, jevreji. Mi ne možemo tako organizovati svoj rad, druga stvar svi će stavljati križeve, krstove, drugi će tražiti kapelice i prostore za molitvu. I šta onda dobićemo šerijatske i crkvene sudove, ja sam bila u Turskoj na sudu I nigdje nisam vidjela pokrivene sudije”, pojašnjava Ružica Jukić, potpredsjednica VSTV.

 

OPET KAŽEM TAJ ZAKON NIJE USVOJEN.